Kalın Telli Saçlara Sahip Kadınlar için Tavsiyeler

Kalın Telli Saçlar İçin Saç Kesim Önerileri

Saç hayatımızda en az cilt kadar önemli bir yere sahiptir. Cilt yapısı insandan insana değişebildiği gibi saç yapısı da her insanın birbirinden farklı olabilmektedir. Tabi yine her ikisinde de genetik özellikler önem arz eder. Gerek bayanların gerekse erkeklerin sahip olduğu saçlar ince telli olabileceği gibi kalın telli de olabilmektedir. Bu yazımızda kalın telli saçlara sahip olan kişiler için kesim önerilerinden bahsedeceğiz. İlk olarak kalın telli saçlara sahip olan kişilerin avantaj ve dezavantajlarından bahsedelim. Avantajlı olan yanı; kolay kolay dökülüp seyrelmez ve kellik sorunuyla baş başa kalmazsınız.

Kalın telli saçlar çok çabuk yağlanmazlar ve yağlanmadıkları için sürekli yıkama gerektirmez. Birçok kişi doğuştan sahip olmadığı kalın telli saçlara beslenme ve takviyelerle sahip olmaya çalışır. Dezavantajlarına gelecek olursak; şekil vermek ince telli saçlara göre daha zordur. Şekil verdikten sonra dışarı çıkıldığında rüzgarın şiddetinden dolayı kabarma eğilimi oldukça fazladır. Dağınık sevenler için sorun olmayabilir fakat bir toplantıya veya resmi davete gidilecekse saçın bu dağınık görüntüsü hiç hoşunuza gitmeyebilir.

Böyle durumlarda yapılabilecek ilk iş doğru ürünleri kullanmak ve şekillendirme tekniklerini bilmektir. Şekillendirme kremini eline sürüp saçların üst kısmına sürülmeli ve ardından yan kısımlara geçilip buralara da sürüldükten sonra istenilen doğal görünüme kavuşulacaktır. Kontrol altına almak her zaman çok kolay olmayabilir. Gerekirse tarak yardımıyla istediğimiz sonucu elde etmeliyiz. Her ne olursa olsun kalın telli saçlara sahip olanların saçlarına uygun olabilecek alternatif çözümler bulmaları gerekiyor. Kalın telli saçlarla nasıl baş edersiniz ve nasıl modeller uygulayabilirsiniz bir göz atalım:

Uzman ellerde kesilmiş olan saçlarla işe başlamalıyız. Saç kesimi, saçların güzel görünümü için en önemli adımdır. Kalın telli saçlara uygun olan saç kesim modelini bulmak ve şekil vermek zordur, nedeni ise kısa zamanda şeklin bozularak formunu yitirmesi. Ancak kalın telli saçlara sahip olmamız istediğimiz şekle sokamayacağımız anlamına gelmez.

Öncelikle saçların uzun olup olmamasına karar verilmeli ve isteğe göre kesim gerçekleştirilmelidir. Çok kısa saçlara verilen modeller saçların dağınık görünmesini engelleyebilir. Düz kesimler kalın telli saça sahip olan kişilere tavsiye edilmez, daha çok hareketli, katlı kesimler tavsiye edilir. Düz olan saçlara hafif dalga verilebilir, kıvırcık olan saçlar ise düzleştirilebilir. Tabi bakımı da ihmal etmemek gerekir.

Kalın telli saçlar kuru olmaya daha yatkındır, bu nedenle kuru saçlar için özel üretilmiş olan şampuan ve saç kremleri tercih edilmelidir. Saç kurutucusunu kullanmak yerine havlu ile kurutulmalı, hatta vakit varsa saçlar yıkandıktan sonra kendiliğinden kuruması beklenilmelidir. Saçın kabarmasını önlemek içi ince ve sık dişli taraklar yerine geniş dişli taraklar kullanılmalıdır. Şekil verirken kalıcı olmasını sağlayacak spreyler kullanılabilir fakat kesinlikle jöle kullanılması tavsiye edilmez. Jöle kuru olan saçları daha fazla kurutacak ve saçın yapısını bozacaktır. Kalın telli saçlarda kuruluk başlarsa, uçlarda kırıklara neden olur. Kırıkların önüne geçmek için iki ayda bir kestirmek yerinde olacaktır.

Kalın telli saçlara sahip olan kişilerin en çok zorlandıkları konulardan biri saçlarına uygun saç kesimlerini bulamamaktır. Kalın telli saçların çabuk kabarması nedeniyle kısa saç kesimleri pek tercih edilmez fakat bu doğru değildir. Eğer uzun saçlardan hoşlanıyorsanız saçlarınızı omuz hizasında kestirmeyi tercih edebilirsiniz ya da omuz hizasından biraz daha uzun olacak şekilde ve katlı kesimleri tercih edebilirsiniz. Katlı kesimler saçların yanlardan kabarmasını engellediği için tavsiye edilir. Tabii bu aşamada dikkat edilecek en önemli noktalardan biri saç kesimini gerçekleştirmek için mutlaka uzman bir kuaförden yardım alınmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ