Pratik Fönlü Saç Modelleri 2018

Fön, günlük hayatta sıkça kullandığımız saç modellerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Hızlıca yapılabilen pratik bir model olması ve saçı derli toplu gösterebilmesi sebebi ile kadınlar arasında oldukça da sevilen bir saç modeli olarak kendisini gösteriyor. Genellikle fönlü saçlar denilince aklımıza genellikle düz formda saçlar aklımıza gelmektedir. Ancak fönün birçok çeşidi mevcuttur ve her biri saça farklı bir hava verebilmektedir. Bu yazıda sizler için fönlü saç modellerini ele alacağım. Öncellikli olarak fön çekerken dikkat etmemiz gereken hususlardan bahsedeceğim. Ardından ise fön çeşitleri hakkında bilgilendirme yapacağım.

Fön Çekerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 • Fön, birçok farklı şekilde saça uygulanabilen bir saç modelidir. Ancak tüm modellerde saçlar düzeltilerek bütün hatlarıyla ön plana çıkarıldığı için dikkatli olmakta fayda görüyorum. Saçlardaki kırklar ya da boya esnasında oluşan kusurlar daha çok ön plana çıkacağı için fön çekmeden önce her daim saçlara rutin bakımı yapılmalıdır.
 • Saçların temizliği fön çekmeden önce dikkat edilmesi gereken bir diğer husustur. Temiz olmayan bir saça fön çekildiğinde saç yapılan işlem sayesinde daha da basılacak ve sönük gözükecektir.
 • Fönü sabitlemek ve uzun süre dayanmasını sağlamak için sprey, köpük wax gibi bazı saç şekillendirici ürünlerden yardım alınabilir. Ancak doğal ve sağlıklı bir görünüm için bu ürünlerin kullanımını indirmekte fayda var.
 • Fön çektirmek her türlü saç uzunluğuna ve modeline giden bir saç şeklidir. Saçınızın şekline göre (katlı olması, kısa olması ya da bombeli bir kesime sahip olması gibi) fön modellerinden birine karar verebilirsiniz.
 • Fön çektirirken göz önüne almanız gereken bir diğer husus da yüz biçiminiz olmalıdır. Örneğin uzun bir yüze sahipseniz dümdüz bir fön bazı hallerde sönük duracağı için yüzünüzün uzunluğunu daha çok vurgular. Oysaki dalgalı bir fönle daha hacimli bir görünüm elde edebilirsiniz.
  • Fön, genellikle fön makinesi ya da düzleştirici gibi sıcaklığı çok yüksek olan elektrikli aletlerle çekilmektedir. Sık sık fön çektirdiğiniz takdirde ise bu aletlerin sıcaklıkları saçlara ciddi zararlar vermekte hatta bazı hallerde yanmalarına da sebep olabilmektedir. Bu sebepten dolayı, fön çektirmeyi seven biriyseniz saç bakımınızı ihmal etmemeniz, nemlendirici maskeler ile saçlarınızı beslemeniz gerekmektedir.

Fönlü Saç Modelleri

Fön Çeşitleri

 1. Düz Fön: Fön denilince akla ilk gelen model olduğu söylenebilir. Saçların dümdüz ve derli toplu gözükmesini sağlar. Sade bir model oluşu sebebi ile gündelik olarak kullanılabilecek bir model olduğu gibi resmi ortamlarda da kullanıma uygundur.
 1. Dalgalı (kırık) Fön: Kırık fön diye de isimlendirilen bu fön modeli ile saçlarınızın uçları dalgalı bir hal alır. Dalgalı fön sayesinde çok fazla emek harcamadan özenli bir görünüme kavuşmuş olursunuz. Bu saç modeli ile gündelik bir şıklık elde edeceksiniz.
 1. İçe veya Dışa Kıvrık Fön: Bu fön modelinde de saçlar düz olarak iner ancak uçları fırça yardımı ile içe veya dışa doğru kıvrılmıştır. Bu tür modeller ile düz föne oranla saça daha hacimli bir görüntü kazandırabilirsiniz. İçe kıvrık fön saçları bombeli bir kesime sahip olanlara daha çok yakışırken, dışa kıvrık fön ile de katlı kesime sahip saçlarınızda daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. elişi günlüğü dedi ki:

  çok güzel yararlı bilgiler mevcut. en kısa zamanda deneyeceğim.

  1. Filiz Yılmaz dedi ki:

   Birde reklam yapmasan güzel olacak 😀

BİR YORUM YAZ